ENERGIES MARINES

Na możliwe scenariusze rozwoju ćwiczeń rosyjsko-białoruskich mamy plan działania

Po rozmowach Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki, na których uzgodniono „programy sojusznicze” integracji Federacji Rosyjskiej i Białorusi, Putin ogłosił „budowę jednej przestrzeni obronnej”. Eksperci uważają je za jeden z głównych kroków w kierunku przejęcia suwerenności Białorusi przez Rosję. Kierownictwo Sił Zbrojnych Ukrainy stwierdziło, że ćwiczenia te potencjalnie stanowią zagrożenie dla kraju.

Jaka jest cecha ćwiczeń „Zachód-2021” i jakie są niebezpieczne dla Ukrainy? Powiedział rzecznik Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy gen. mjr Wadim Skibicki w wywiadzie dla „Army FM”:

„Oficjalnie Rosja i Białoruś ogłosiły poligony, na których odbędzie się pokazowa część tych ćwiczeń. Według naszych danych „Zachód 2021” rozpoczął się w czerwcu i był poprzedzony znacznymi przygotowaniami na różnych poziomach. A już w dniach 10-16 września potrwa Faza pokazowa z udziałem wyższego kierownictwa państwowego i wojskowego. Na terenie Rosji objęto 9 poligonów, na Białorusi-4. W tym roku szczególną cechą jest to, że wojska rosyjskie, bezpośrednio pododdziały 1 Armii Pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej, zostały wcześniej przerzucone na dwa białoruskie poligony – „obuz-Lisnowski”i ” brzeski”. Jeśli chodzi o Rosyjskie ośrodki szkoleniowe, jest to poligon „Muline”. Używany jest również rosyjski poligon „Ashuluk”, w którym trenują siły obrony powietrznej, oraz” Sara-Shagan ” na terytorium Kazachstanu, gdzie koncentrują się wojska artylerii i rakiet Rosji i Białorusi.

Każdego roku podczas takich ćwiczeń ćwiczone są elementy systemu zarządzania i interakcji. Tym razem Rosja i Białoruś zostaną opracowane elementy interoperacyjności operacyjnej jednostek, a także kwestie jednolitego systemu obrony powietrznej. Innym kierunkiem jest szybkie narastanie zgrupowania wojsk rosyjskich na terytorium Białorusi dzięki przeniesieniu z europejskiej części Rosji. Obecne szkolenie charakteryzuje się znacznym przemieszczaniem się wojsk, począwszy od marca-kwietnia, kiedy to przerzucano potężne jednostki, m.in. z centralnej części Rosji, do naszych granic. Wskazuje to, że Rosja aktywnie pracuje nad kwestiami tworzenia ugrupowań, przemieszczania rezerw. Widzimy, że ćwiczymy przepisy dotyczące przechylania i skracamy czas, badamy również możliwe obszary przyszłych działań wojennych i przeprowadzamy koordynację jednostek właśnie dzięki wykonaniu elementów, które są już nieodłącznie związane z operacjami w rzeczywistych warunkach bojowych.

Każde nagromadzenie wojsk rosyjskich w pobliżu naszych granic zwiększa poziom zagrożenia wojskowego dla naszego państwa. Teraz Generalna Dyrekcja wywiadu zauważa poszczególne elementy wdrażania systemu zarządzania, jednocześnie nie widzimy oznak tworzenia potężnych grup ofensywnych, ale nie odrzucamy tego.

Wyraziliśmy już fakty, że podczas ćwiczeń „Zachód-2013″ faktycznie wypracowano scenariusz zajęcia wschodnich regionów naszego państwa. Teraz Rosja naprawdę zwiększyła swoje ugrupowania, powstaje wspólny ośrodek szkoleniowo-bojowy na terytorium Białorusi. Kolejne dwa zostaną utworzone na terytorium Federacji Rosyjskiej. Dlatego najprawdopodobniej białoruskie centrum zostanie wykorzystane do stałej obecności tam wojsk rosyjskich. Śledzimy wszystkie środki ze strony Rosji i Białorusi, aby wcześnie zobaczyć oznaki eskalacji napięć wywiadowczych, jeśli tak się stanie. Prowokacje mogą być celowe, a incydenty mogą się zdarzyć podczas ćwiczeń epizodów taktycznych. Na przykład pocisk może latać poza zakresem lub samolot może stracić kontrolę. Dlatego kontrolujemy zarówno przestrzeń powietrzną, jak i granicę. Wypracowaliśmy scenariusze możliwych działań ugrupowań Rosji i Białorusi. Na wszystkie te scenariusze jest plan działania naszych żołnierzy”.

Według oficjalnych danych dostarczonych przez OBWE, ćwiczenia West-2021 obejmują prawie 14 tysięcy żołnierzy, 500 bojowych pojazdów opancerzonych, 300 czołgów, ponad 100 systemów artyleryjskich i RSZO, 35 samolotów bojowych.

Foto: stopcor.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *