ENERGIES MARINES

Inspirował się atletycznymi walecznościami… Achilles

Mierzeja jest również szczególnym miejscem archeologicznym, w którym co roku odbywają się zarówno badania naziemne, jak i podwodne.

Wyniki badań dziedzictwa archeologicznego pozwalają stwierdzić, że kult Achillesa był czczony w północnym regionie Morza Czarnego. W 2012 roku ludzie obojętni na historię, ekologię i Sport postanowili zorganizować ekologiczną, turystyczną i sportową uroczystość na strzelnicy Kinburn — bieg na cześć starożytnego greckiego Achillesa. W tym roku odbył się po raz dziewiąty. W ten sposób Mierzeja Kinburna stała się także miejscem popularyzacji zdrowego stylu życia, a w szczególności biegania.

Od legend do współczesności
Dlaczego Achilles stał się starożytnym greckim bogiem, który w czasach starożytnych, a teraz jest chwalony przez fanów lekkoatletyki i badaczy Mierzei Kinburn? Bohater wojny trojańskiej, od którego imienia pochodzi trwałe wyrażenie „pięta achillesowa”, jest uosobieniem heroicznego początku i poświęcenia dla jego interesów i ojczyzny. W Iliadzie Homer przedstawia Achillesa jako bohatera, wzór odwagi i piękna. Kiedy musiał wybierać między życiem długim, ale bezczynnym, a krótkim, ale zwycięskim, wybrał krótkie. Achilles jest znany w całym północnym regionie Morza Czarnego, ale jeśli w Bosporie i Chersonezie był, podobnie jak w Jonii, bóstwem drugorzędnym, to w dolnym Pobuzhie i dolnym podeprze był szeroko czczony od archaiku do późnej starożytności.

Badacz historii Mierzei Kinburn, zastępca dyrektora Narodowego Parku Przyrody „Beloberhe Svyatoslava” Wasilij Chaus przeanalizował materiały różnych źródeł literackich, wypraw archeologicznych, przypadkowych własnych znalezisk i odwiedzających Park, i doszedł do poważnych wniosków naukowych. Wszystkie potwierdzają wersję istnienia kultu Achillesa na terenach położonych w pobliżu starożytnego greckiego miasta-państwa Olwia. Mianowicie na Mierzei Kinburn.

Głównym świadectwem tego faktu jest znaleziony w 1885 r.ołtarz (ołtarz) Achillesa o wadze pół tony, który od 1917 r. jest przechowywany w ekspozycji Muzeum Krajoznawczego w Chersoniu. Na Kinburn zainstalowano jego kopię. Wiele znalezisk odkryto we współczesnym okresie badań nad Kinburnem i pobliskimi akwenami. Podstawa kolumny o wysokości czterech metrów; nagromadzenie pozostałości kamienia budowlanego; amfory Znalezione w jednym miejscu – na strzale Mierzei Kinburn. Wasilij Chaus stwierdza, że „połączenie takich” przypadkowych ” znalezisk sugeruje, że w okresie Olwiańskim nie było tu tylko zwykłego miejsca kultu, ale istniał cały kompleks sakralny, świątynia poświęcona Achillesowi, o czym niewątpliwie mówi napis na ołtarzu:
„poświęcił Achillesowi ołtarz i kadzidło”.

„Teraz nie wiemy dokładnie, czy świątynia była przeznaczona na miejsce startu lub mety, czy też zarówno Początek, jak i meta jako współczesny nam „wyścig Achillesa” — zauważa Wasilij Bogdanowicz. – Ale dokładnie świątynia była używana, po pierwsze, jako miejsce uhonorowania zwycięzców zawodów i samego bohatera; po drugie, ta świątynia Achillesa (Achillesa) była miejscem modlitw, darowizn i wdzięczności żeglarzy. Cześć bogów jest główną częścią kultury religijnej, a charakter rytuału nosił piętno ryzykownej sprawy wierzących marynarzy, na których wszędzie czekało nagłe niebezpieczeństwo. Potwierdzają to Znalezione w Kinburn dwa statki zatopione w pobliżu brzegu lub starożytnego nabrzeża”.

Na skraju morza
Czas wykonania kopii ołtarza i jego instalacji na terenie Kinburn zbiegł się z data Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Dlatego Narodowy park przyrody „Białobrzeże Svyatoslava” wraz z Federacją lekkoatletyczną obwodu Mikołajowskiego postanowili zorganizować wydarzenie sportowe o nazwie „Achilles Run” jako uroczyste otwarcie pomnika.

Przeprowadzenie wyścigu stało się spontaniczną rekonstrukcją historyczną, choć tylko pod względem organizacyjno-widowiskowym, greckich achilleów, ale znacznie zwróciło uwagę społeczności na wydarzenia historyczne na Kinburn w czasach antycznych. Dyrektorka

Park Narodowy Jurij Kozłowski powiedział „głosowi Ukrainy” :” jest to święto ekologiczno-sportowe poświęcone takim wydarzeniom historyczno-mitologicznym, jak Achilles Beg, Achilles drog, jak mówili Grecy. Według legendy na tych terenach składano ofiary bogom w formie zawodów sportowych. Celem imprezy było zaangażowanie ludzi w ekologię, ochronę środowiska, turystykę i zdrowy tryb życia. Zachowujemy nie tylko wartość naturalną, ale także dziedzictwo kulturowe. Wykonujemy swoisty most między przeszłością tego kraju a teraźniejszością”.

Wydarzenie wsparła Nikołajewska obwodowa Administracja i Oczakowska miejska Wspólnota Terytorialna. W tym roku, po zeszłorocznej przerwie związanej z kwarantanną, rekordowa liczba uczestników wzięła udział w wyścigu-82 w wieku od 4 do 74 lat! Wśród nich są zawodowi sportowcy i amatorzy, którzy są gotowi pokonywać trudne dystanse i promować zdrowy styl życia. Dystans pokonali także żołnierze i uczniowie miejscowej szkoły Wasilewskiej, liczni wczasowicze.

A o osobliwościach niezwykłego wyścigu powiedział srebrny medalista Mistrzostw Europy, trener Lekkoatletyczny, główny sędzia i inicjator zawodów Ivan Hrynik: „celem jest przyciągnięcie jak największej liczby osób do uprawiania sportu w biegu.

Sprawdzić się na tak niezwykłym torze nie jest łatwe. To ważona opcja biegania. Są nawet takie mistrzostwa w biegach na piasku. Trudno jest biegać płynnie i szybko, ponieważ możesz uchwycić krawędź morza, więc faktycznie pokonaj przeszkodę wodną.

Odległość dla dorosłych sportowców wynosi jeden kilometr, dla dzieci-200 metrów.

Nawiasem mówiąc, to Ivan Hrynik trenuje mistrza sportu Mikołajewskiego klasy międzynarodowej, mistrza Ukrainy na 100-metrowym dystansie, najszybszego biegacza w kraju Aleksandra Sokołowa. Gdyby nie kontuzja, z pewnością wziąłby udział w tegorocznych igrzyskach olimpijskich. Na obecnych zawodach Aleksander jest gościem, który wręczał nagrody zwycięzcom.

Corocznie wspiera Iwana Władimirowicza, swojego kolegę z wielkiego sportu w popularyzacji lekkoatletyki Vadim Podkopayev, przewodniczący klubu biegowego z Kropiwnickiego „Krorunklub”. Mężczyzna uciekł również w tym roku. Mówi, że kusi go warkocz Kinburn, więc chętnie tu przyjeżdża. Podobnie jak mistrz sportu w Lekkoatletyce, mistrz Ukrainy, medalista Mistrzostw Europy wśród żołnierzy, wieloletni zwycięzca wielu międzynarodowych biegów Jurij Hritsak.

Dziś trenuje młodych sportowców, których przywiózł na zawody.

W wyścigu wygrał każdy uczestnik. W końcu, oprócz nagród, nagród i medali, pięknego programu koncertowego, wszyscy uczestnicy i goście zawodów otrzymali w prezencie najczystsze morze Kinburn, czuły słoneczny dzień, przyjazną komunikację.

Obwód mikołajowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *